Przejdź do treści

Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia

Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Leśnicy w Sokołowie Podlaskim, zorganizowali w dniach  22 - 30.05 2017  wystawę, na której zwiedzający mogli zapoznać się z różnymi gatunkami grzybów. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W ciekawej aranżacji leśnej, runa leśnego i drzew które przygotowane były przez Nadleśnictwo Sokołów Podlaski, można było obejrzeć ok 60 atrap grzybów, które przyjechały do Sokołowa Podlaskiego z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Atrapy były bardzo zbliżone do grzybów rosnących w lesie.

Głównym naszym celem było to, aby pokazać bardzo wiarygodnie, jak poszczególne grzyby wyglądają, by uniknąć pomyłek i zatruć ludzi.

Podstawowa informacja dla początkujących grzybiarzy jest taka, że są dwa rodzaje grzybów: blaszkowe i rurkowate. Grzyby blaszkowe mają pod kapeluszem blaszki, biegnące od nasady korzenia do kapelusza, natomiast grzyby rurkowate mają pod kapeluszem „gąbkę” zbudowaną z mnóstwa cieniutkich rureczek. Wśród grzybów rurkowych, które mają „gąbkę” pod kapeluszem nie ma grzybów śmiertelnie trujących. To jest najważniejsza informacja dla osób które dopiero zaczynają zbierać grzyby i nie wiedzą które z nich są trujące. W tej sytuacji lepiej grzybów blaszkowych w ogóle nie zbierać.

Niektóre grzyby rurkowe także mogą spowodować zatrucie pokarmowe, jednak nie wymagają one intensywnego leczenia. Tylko wśród grzybów blaszkowych znajdują się takie rodzaje, które są śmiertelnie trujące, np. muchomory. W tej sytuacji lepiej grzybów blaszkowych w ogóle nie zbierać. One także były na naszej wystawie. Wystawę obejrzało około 756 osób. Cieszyła się powodzeniem w szczególności wśród szkół, ale również mieszkańców  naszego miasta i powiatu.

Podczas zwiedzania wystawy można było obejrzeć film na temat „Bezpiecznego grzybobrania”, odbywały się prelekcje i pogadanki na temat grzybów oraz  jak uchronić się od kleszczy. Zbieranie grzybów w Polsce ma wieloletnią tradycję. Grzyby nie mają zbyt wielu wartości odżywczych, ale mają olbrzymie walory smakowe, a ostatnio dowiedziono także, że zawierają wiele makro i mikroelementów, witamin i białka.

Organizując wystawę naszym celem było dotarcie do jak największej liczby osób, by pokazać które grzyby są bezpieczne, a które nie.

Osoby, które mają problem z oceną zbieranych przez siebie grzybów mogą zgłosić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokołowie Podlaskim. Tam uzyskają pomoc grzyboznawcy, który sprawdzi czy grzyby są jadalne.

Dzięki uprzejmości i przychylności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wystawę można było oglądać w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim  ul. Lipowa  78.

 

Wróć